Kysymysrungot osana tutkimuksellista työtapaa

TAVOITE

  • harjoitella kysymysten tuottamista kysymysrunkojen avulla
  • harjoitella tutkimisen taitoja
  • osoittaa, että kysymykset ovat osa tutkimuksellista opiskelua

KOHDERYHMÄ

  • kokeiltu 1. luokkalaisten kanssa, soveltuu myös vanhemmille oppilaille

TUNNIN KULKU

  • Introdemo, jossa mallinnettu kysymysten tekemistä havaitusta ilmiöstä
  • Aiheen esittely: öljyonnettomuus
  • Omien kysymysten kirjoittaminen paperille (voidaan myös kerätä TVT:tä apuna käyttäen) aiheesta. Apuna kysymysrungot:
    • Mikä…?
    • Mitä tapahtuu, jos…?
    • Miten…vaikuttaa…?
  • Esimerkki täydennetyistä rungoista:
    • Mikä on öljyn tappava aine?
    • Mitä tapahtuu, jos kalan elimistöön tai linnun elimistöön menee öljyä?
    • Miten öljy vaikuttaa mereen?
  • Öljyonnettomuus -työn tekeminen
  • Kysymysten kirjoittaminen työn jälkeen. Apuna kysymysrungot:
    • Miksi…?
    • Mistä johtuu…?
    • Mitä eroa on…ja…?
    • Mitä hyötyä on…?
    • Mitä haittaa on…?
    • Mitä mieltä olet…?
    • Miten ratkaisisit…?
  • Esimerkki täydennetyistä rungoista:
    • Miksi öljy kelluu veden pinnalla?
    • Mitä eroa on vedellä ja öljyllä?
    • Mitä haittaa on, kun öljyä menee veteen?

POHDINTAA

Lapset esittivät myös paljon kysymyksiä työskentelyn aikana, joita olisi ollut hyödyllistä kerätä talteen ja käsitellä.

Vastaa

Täytä tietosi alle tai klikkaa kuvaketta kirjautuaksesi sisään:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Google photo

Olet kommentoimassa Google -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Twitter-kuva

Olet kommentoimassa Twitter -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s